kovarik-tomas.jpg
čeština Deutsch

Autorizovaný průvodce Prahou

Tomáš Kovařík

________________________________________________

Home - Prohlídky Prahy - Výlety - Tour-Guide-System - Ostatní programy - Ceník - FAQ/Informace - Odkazy - Kontakt
To nejlepší - St. Město - Hradčany - Židovská Praha - P. hrad - Vyšehrad - Královská cesta - Malá Strana - Vyhlídky - Ráno/Večer - Kafka - Mozart - eBike - Zahrady - Karlův most - Kostely - 1900 - Architektura - Legendy - Komunismus - Národní galerie

2) Křížem krážem Starým Městem a bývalým židovským ghetem ke Karlovu mostu

Prohlídka historického centra na pravém břehu Vltavy. Při delším pobytu doporučuji k této procházce objednat ještě následující trasu 3 Hradčany, Pražský hrad a Malá Strana.

Co uvidíte:
Můstek (dolní konec Václavského náměstí) - Kostel Panny Marie Sněžné - Stavovské divadlo (obr. 1) - Karolinum (Univerzita Karlova) - Na Příkopě - Obecní dům (2) - Prašná brána - Dům U Černé Matky Boží (3) - Celetná ulice - Kostel sv. Jakuba - Týnský dvůr (Ungelt) - Staroměstské náměstí se Staroměstskou radnicí, orlojem (5), kostelem Matky Boží před Týnem (4) a pomníkem Jana Husa - rodný dům Franze Kafky - Pařížská ulice - Josefov (bývalé židovské gheto) se Staronovou synagogou (6), Starým židovským hřbitovem, Židovskou radnicí a Pinkasovou synagogou - Náměstí Jana Palacha s Domem umělců (Rudolfinem) - Mariánské náměstí s Novou radnicí - Klementinum (Národní knihovna) - Karlova ulice - Křižovnické náměstí - Karlův most. Na přání může procházka pokračovat po Smetanově nábřeží k Národnímu divadlu.

Prohlídka začíná na Můstku s pulzující pěší zónou a nákupními pasážemi. Poněkud skrytý mezi novější zástavbou stojí kostel Panny Marie Sněžné s nejvyšším oltářem v Praze. Brzy poté spatříte divadlo, které zažilo světovou premiéru Dona Giovanniho pod taktovkou Mozarta a první uvedení zpěvohry Fidlovačka s písní Kde domov můj. Vedlejší Karolinum je nejstarší univerzitní budovou na světě, která stále slouží svému původnímu účelu a kde ve Velké aule promují absolventi všech fakult Univerzity Karlovy. V Obecním domě, perle pražské secese, bylo v roce 1918 vyhlášeno samostatné Československo a na přelomu listopadu a prosince 1989 zde jednalo Občanské fórum s poslední komunistickou vládou o převzetí moci. Jen pár kroků dále leží dům U Černé Matky Boží v kubistickém architektonickém slohu, který se rozvinul pouze v Čechách. Tak zvanou Královskou cestou, dále kolem kostela svatého Jakuba a přes bývalé centrum cizích kupců dojdeme na Staroměstské náměstí. Tam lze pozorovat každou celou hodinu 600 let starý orloj s pohybujícími se apoštoly a kostlivcem. Dozvíte se, kde hrával Einstein svým přátelům na housle, kde se odehrála masová poprava po porážce na Bílé hoře a kde se narodil ve světě nejznámější pražský spisovatel Franz Kafka. Bulvárem s pěknými fasádami domů z období Belle Époque a obchody s renomovanými světovými značkami dojdeme k nejstarší dochované aktivní synagoze Evropy, kde se ještě dnes konají židovské bohoslužby. Spatříte hodiny, které jdou v protisměru, domovskou scénu České filharmonie a pamětní desku s posmrtnou maskou Jana Palacha. Dozvíte se, kde se denně již 235 let bez přerušení měří pražské počasí, jak se dříve oznamovalo pravé poledne, kde se poprvé v Praze servírovala káva a kde Jan Kepler psal své zákony o pohybu planet kolem slunce. Závěrem při procházce po Karlově mostě s jeho sochařskou výzdobou se při pozorování tamního ruchu a umělců dozvíte, kolik osob denně přejde Karlův most a vychutnáte si pohled na jedno z nejkrásnějších městských panoramat. To vše v rámci malebné směsi všech stavebních stylů od gotiky až po 20. století. Méně

Cena polodenní prohlídky v češtině (do 4 hodin; příplatky, slevy, provize - viz podrobný ceník):
1-5 osob Kč 1250
6-10 osob Kč 1400
11-15 osob Kč 1500
16+ osob Kč 1600
Tour-Guide-System: bezdrátový audiosystém umožňuje perfektní srozumitelnost a volnost pohybu ...
Příplatek (fakultativně) za osobu: Kč 48.

Doporučené trvání: 2,5 - 4 hodiny (dle Vašeho přání a časových možností).
Délka trasy (pěšky): ca. 3,5 - 4,0 km.

Doporučené místo srazu:
a) Na Příkopě 1, Praha 1 / roh ulice Na Můstku (před obchodem New Yorker), stanice metra "Můstek" (zelená trasa A a žlutá trasa B) nebo
b) Zastávka "Malostranská", zelená trasa metra A nebo tramvaje 12, 18, 20, 22 nebo
c) Národní divadlo, Národní 2, Praha 1 (zastávka "Národní divadlo", tramvaje 6, 9, 17, 18, 22) nebo
d) dle dohody (v hotelu apod.).

Weitere Informationen:
- Týnský kostel (Matky Boží před Týnem, hlavní farní kostel Starého Města): denně mimo pondělí a neděli odpoledne.
- Orloj Staroměstské radnice: denně 9-21 hodin každou celou hodinu.
- Španělská synagoga (zal. 1868, trvalá expozice Dějiny Židů v českých zemích od roku 1780 a stříbro českých synagog): denně mimo sobot a židovských svátků. 1-4 osoby Kč 70, snížené Kč 50, 5+ osob Kč 55/35.
- Staronová synagoga (zal. kolem 1270, nejstarší dochovaná aktivní synagoga Evropy): denně mimo sobot a židovských svátků. 1-4 osoby Kč 200/140, rodinné dospělí Kč 200/děti 100, držitelé ZTP, ZTP-P a jeden doprovod Kč 35, 5+ osob Kč 180/120.
- Dále je možné mimo jiné navštívit (denně): Prašná brána (výhled, výstava zbraní, 186 schodů bez výtahu), Staroměstská radniční věž (výhled, výtah), Muzeum Karlova mostu, Staroměstská mostecká věž (výhled, výstava Karel IV. a jeho doba, film o Karlově mostě, 138 schodů bez výtahu), Malostranská mostecká věž (výhled, výstava Alchymie v Praze Rudolfa II., bez výtahu).

Poslední aktualizace: 10.01.2012

________________________________________

Email: KovarikTomas@email.cz  • Telefon: • Mobil: 00420 602267181